5 Kasım YÖKDİL sınav soruları nasıldı, 3.YÖKDİL sınav yorumları sorular zor muydu kolay mıydı?

Yükseköğretim Kurulu tarafından bugün gerçekleştirilen YÖKDİL sınavı tamamlandı. YÖKDİL sınavının tamamlanmasının ardından sınava giren binlerce aday, sınav soru ve cevaplarının açıklanmasını beklemeye başladı. 5 Kasım'da Anadolu Üniversitesi tarafından 35 sınav merkezinde yapılan YÖKDİL sınavı sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz bilinmiyor. YÖK henüz YÖKDİL sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarihle ilgili resmi bir açıklama yapmadı. YÖKDİL sınavına, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar başvurabilir. Başvuru yapan adaylar doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde ise 65 aldıkları takdirde başarılı sayılacaklar.

288

5 Kasım YÖKDİL sınav soruları nasıldı? YÖKDİL sınavı sona erdi. Peki sınava giren adaylar sınav ile ilgili ne dedi? Sınav zor muydu yoksa kolay mıydı? İşte YÖKDİL sınav yorumları. Sınava giren adaylar, YÖK sınav yorumlarını sosyal medya hesaplarından ve forumlardan yapıyor. İşte, YÖKDİL sınav yorumlarından bazıları! YÖKDİL sınav değerlendirmesi 100 puan üzerinden yapılacak. Yalnızca doğru cevaplar dikkate alınacak. Yanlış cevaplar ise sonuca etki etmeyecek.  YÖKDİL sınavlarının sona ermesi ile sınav soru ve cevaplarının ne zaman açıklanacağını merak eden adaylar, hatırladıkları soruları kendi aralarında tartışmaya başladı. İnternet üzerinde forum sayfalarında ve sosyal medya üzerinde paylaşım yapan adaylar, YÖKDİL sınavları hakkında yorumlarını diğer adaylarla paylaştı. Adaylardan alınan bilgilere göre sınavın biraz zor olduğu, ancak YDS’ye oranla daha adil bir sınav olduğu öğrenildi.

YÖKDİL SINAV YORUMLARI

Sınava giren adaylar, YÖK sınav yorumlarını sosyal medya hesaplarından ve forumlardan yapıyor. İşte, YÖKDİL sınav yorumlarından bazıları!

Alper Kadir BALKIS? @kadirbalkis
Ingilizceyi iyi bileni ayiramayan yds ye oranla daha adil bir sınavdı. #yökdil

Emre Cıbır? @emrecibir2010
Liseden başlayarak girdiğim tüm denemeler ve sınavlar dahil şu ana kadar gördüğüm en kolay sınavdı.(sosyal bilimler) #yökdil

Mevlut Gurbuz? @Mevlut_Gurbuz 32 dk.32 dakika önce
Çalışsam 75 liraya, çalışmasam sınavın kolay olmasına üzülüyorm?, her halükarda zarardaym ama pişman değilim yine olsa yine girerim ?? #yökdil

elografya? @elografya
İngilizce bilmeyip sınavdan 80 alanlar dolaşır artık ortalarda kasım kasım #yökdil

Burcu Daylar? @burcudaylar
Öyle kolay bir sınavdı, çalışma fırsatı olmadan orta halli geldi geçti. Çalışanlar uçmuştur sanırım. #yökdi

YÖKDİL SINAV SORULARI VE CEVAP ANAHTARI İÇİN TIKLAYIN 

YÖKDİL SINAV SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

5 Kasım’da Anadolu Üniversitesi tarafından 35 sınav merkezinde yapılan YÖKDİL sınavı sonuçlarının ne zaman açıklanacağı henüz bilinmiyor. YÖK henüz YÖKDİL sınavı sonuçlarının açıklanacağı tarihle ilgili resmi bir açıklama yapmadı.

“YDS ile eş değer”

Saraç’ın verdiği bilgiye göre, ücreti 75 TL olarak belirlenen sınava başta yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar, yabancı dil bilgisi seviyesini tespit ettirmek isteyenler, üniversitelerce kendilerinden dil yeterliliği puanı istenen öğrenciler ve diğer adaylar katılabilecek. Sınavın başarısı ilgili mevzuat düzenlemelerinde ve YDS sınavında uygulandığı gibi doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde ise en az 65 olması gerekecek. Bu sınav YDS’yi etkilememekle beraber adaylar her iki sınava da girebilecek ve her iki sınavın da eşit geçerliliği olacak.

Sınava kimler başvurulabilir?

YÖKDİL sınavına, yükseköğretim kurumlarında lisansüstü eğitim ve doçentlik sınavına başvurmak isteyen adaylar ile üniversitelerce akademik yükseltmelerde kendilerinden akademik dil yeterliliği puanı istenen adaylar başvurabilir. Başvuru yapan adaylar doktora başvuru sürecinden en az 55, doçentlik başvuru sürecinde ise 65 aldıkları takdirde başarılı sayılacaklar.