Cumartesi, Ekim 20, 2018

Türkiye’nin sosyal medya karnesi açıklandı

Küresel internet raporunun 2018 yılı Ekim verileri açıklandı. Türkiye’nin Facebook kullanıcı sayısının 43 milyon, Instagram 37 milyon, twitter ve snapchat kullanıcılarının ise 9’ar milyona yaklaştığı görüldü

iPhone XR için ön siparişler başladı

iPhone'un nispeten daha uygun fiyatla satışa sunacağı modeli olan XR için Amerika Birleşik Devletleri'nde ön sipariş alınmaya başlandı.

Avrupa Birliği ve Japonya, Merkür’e uzay aracı gönderiyor

Avrupa Birliği (AB) ve Japonya güneş sisteminin en küçük gezegeni Merkür'e uzay aracı göndermeye hazırlanıyor.

Spotify’dan üyelerine özel güncelleme

Müzik dinleme platformu Spotify, premium üyelerine yönelik kullanıcı deneyimini kolaylaştıran bir yenilik sundu.

Çin’den dev yapay ay

Dev aynalar taşıyacak uydular güneş ışığını 24 saat boyunca dünyaya yansıtabilecek.

Akıllı Geri Dönüşüm dünyanın gündeminde

New York Times gazetesi, İstanbul'da metro istasyonlarına konulan "Akıllı Geri Dönüşüm Konteynerlerini", "İstanbul'un otomatları geri dönüştürülen şişe ve kutular için kontör yüklüyor" başlığıyla duyurdu.

Yerli üretim cep telefonu gün sayıyor

Türkiye'nin cep telefonu ve tablet bilgisayar firması Reeder'ın Samsun'daki fabrikasında üretilen ilk tuşlu cep telefonu olan F1, BTK'nin onayının ardından piyasaya sürülecek.

Türk bilim insanının büyük başarısı

Çocuk yaşlarda dedesini kanserden kaybetmesi üzerine bu alanda çalışmalar yapmaya karar veren Doç. Dr. Can Küçük, "kanserin öncüsü" hastalıklar ile ilgili çalışmasıyla dünyada "Küresel Araştırma Ödülü"ne layık görülen 8 bilim insanı arasında yer aldı

İstanbul’a 5G vadisi kurulacak

Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan Ankara'da 5G Vadisi oluşturulduğunu belirterek, İstanbul'da da kurmak için rektörlerle ve şirketlerle konuştuklarını söyledi.

İstanbul birinci sırada!

We Are Social isimli dünyanın önde gelen medya analiz kuruluşu, 2018'e dair raporlarını yayımlamaya devam ediyor. Kuruluş son olarak 2018'in son çeyreğine dair dünya genelini kapsayan internet raporunu açıkladı. Raporda Türkiye'ye de yakından ilgilendiren sonuçlar ortaya çıktı.

12 bin terime Türkçe karşılık bulundu

Bilişimde kullanılan terimleri Türkçeye çevirmek için yıllardır çalışmalar gerçekleştiren Türkiye Bilişim Derneği, bugüne kadar 12 bin bilişim terimine Türkçe karşılık buldu.

İnsan hareketlerinden enerji üretilecek

Şinhua ajansının haberine göre, Çin'in Cıngcou Üniversitesi'nden bilim insanları, mobil elektronik aletlere güç sağlamak için insan hareketlerinden enerji üretebilen nanojeneratör geliştirdi.

Chandra Teleskobu’nun uyku moduna geçmesinin sebebi anlaşıldı

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı NASA, Chandra X-Işını Teleskobu'nun uyku moduna geçmesine yol açan problemin denge çarkında meydana gelen teknik arızadan kaynaklandığını belirledi.

Google Android’de değişiklik yapacak

Google, Android işletim sistemi nedeniyle AB'den tekrar para cezası almamak için uygulamalarını kullanacak mobil cihaz üreticilerinden lisans ücreti alacak.

Aforizmalar

Kim Kimdir?

STEVEN PAUL JOBS (1955 – 2011)

ABD'li enformasyon teknolojisi girişimcisi ve mucittir. Apple Inc.'in kurucu ortağı, başkanı ve CEO'su; Pixar Animasyon Stüdyoları'nın CEO'su ve en büyük hissedarı; NEXT Inc.'in ise...

İlanlar