YÜKSEK LİSANS YAPMAK İSTEYENLERE ALTIN TAVSİYELER

275
Young brunette lady is thinking about studying at the university.

AKADEMİK KARİYER YAPMAK İSTİYORUM, NEREDEN BAŞLAMALIYIM?

 

4 yıllık lisans eğitimini tamamlayan çoğu genç, ya KPSS’ye girmek istiyor ya özel sektöre atılmak istiyor ya da Yüksek Lisans yapıp, Akademik Hayata atılmak istiyor.

Peki Yuksek Lisans yapmak için ALES-YDS-YÖKDİL Puanlarını almak şart mı?

İşte siz YÜKSEK LİSANS YAPMAK İSTEYENLERE ALTIN TAVSİYELER:

Peki nedir bu Yüksek Lisans ve nasıl yapılır?

Yüksek Lisans, lisans eğitimini bitirmiş olanların başvurabileceği yüksek öğretim programıdır. Her enstitü, kendi şartlarını bağlı bulunduğu üniversitelerin internet siteleri üzerinden duyurur ve bu şartlara göre öğrenci alımlarını yapar.

 

Tezli Yüksek Lisans’a başvuru yapmak isteyenler için olmazsa olmaz diyebileceğimiz şartlar ise şunlardır:

  • ALES Puanı
  • YDS ( Enstitülerin İsteğine Bağlı Olarak Değişkenlik Gösterebilir.)
  • İyi bir Lisans Ortalaması (Size Avantaj Sağlayacaktır.)

ALES, her yıl iki kere ÖSYM tarafından ilan edilen tarihlerde yapılan (Bahar-Güz) bir sınavdır. Adayların bu sınavlarda alacağı puanlar hem Yüksek Lisans başvurularında hem de kadro başvurularında oldukça işine yarayacak bir puan türüdür. Adayların başvurmak istediği bölüme göre puan türleri değişkenlik göstermektedir. Örneğin; sınava giren bir adayın SAYISAL, SÖZEL ve EŞİT AĞIRLIK puanları, yapmış olduğu netlere göre farklı çarpan etkilerine sahip olduğundan farklılık göstermektedir.

YDS’de ALES gibi yılda iki kere yapılan bir sınavdır. Yabancı Dil bilgisini ölçmeyi hedefleyen bu sınava, YÖK’ün de geçtiğimiz yıllarda uygulamaya koyduğu YÖKDİL sınavı da muadili olarak aynı etkiye sahiptir.

 

ÖSYM SINAVLARI NE ZAMAN OLUR?

ALES ve YDS, yukarıda da bahsettiğimiz gibi yılda iki defa olur. Bunların haricinde de elektronik ortamda gerçekleştiren e-ALES ve e-YDS mevcuttur.

ÖSYM’nin düzenlediği sınav tarihlerine ulaşmak için tıklayınız.