Microsoft’un deniz altındaki veri merkezi şu anda 27,6 petabaytlık veriye sahip

9

Microsoft, geçtiğimiz Haziran ayında yeni veri merkezini denizin altına kurduğunu açıklamıştı. Veri merkezinde şu an 864 sunucu ve 27.6 petabayt veri işleniyor.

Microsoft'un deniz altındaki veri merkezi şu anda 27,6 petabaytlık veriye sahip

Microsoft’un denizin altındaki veri kameralarla canlı yayına başladı. Kameralar bulut verileri ve yapay zeka ile ilgilenen yüzlerce balık hakkında canlı görüntüler sunuyor. Yazılım üreticisi, geçtiğimiz Haziran ayında İskoçya kıyılarında bir veri merkezi kurduğunu açıklamıştı.

Microsoft yıllardır deniz altındaki veri merkezleriyle denemeler yapıyor. Orkney Adalarındaki mevcut kurulum yaklaşık beş yıl boyunca uygulanacak. 864 sunucu ve 27.6 petabayt (27,600 terabayt) depolama alanına sahip 12 adet raf, en az 5 milyon kopya Kayıp Balık Nemo’yu saklamak için yeterli. Veri merkezi, internete bağlayan dev bir denizaltı kablosuyla destekleniyor.

Microsoft, kameralardan gelen görüntülerle, veri merkezinin dışındaki çevresel faktörleri incelemeyi umuyor. Canlı yayını izlemekle ilgileniyorsanız, Microsoft’un Project Natick sitesinden mutlaka kontrol etmelisiniz.

 

Kaynak için tıklayın.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here