Bu haftaki konuğumuz Kariyer Koçu ve Danışman Eda Koç

205

Bu haftaki konuğumuz Kariyer Koçu ve Danışman Eda Koç

Kariyer merkezim:

Kısaca kendinizi tanıtır mısınız?

Eda Koç

İstanbul Kültür Üniversitesi İnsan Kaynakları Programı, Erciyes Üniversitesi İşletme ve Anadolu Üniversitesi Halka İlişkiler ve Reklamcılık bölümlerinden mezun oldum. Profesyonel Koçluk eğitim sürecini tamamladım. Farklı endüstriler için toplu işe alım süreci tasarımı, yetenek yönetimi, değerlendirme merkezi uygulamaları, geribildirim verilmesi, kariyer yönetimi, şirketler için işveren markası, sosyal medya hesapları ve blog yönetimi görevlerim arasında. Korn Ferry Hay Group, Enerjisa, Mutlu Akü, Turkcell, Turk Telekom, Ergo, Yapı Kredi, Adecco, Akbank, Manpower’da dönemsel projelerde rol aldım. Halen freelance olarak projelere danışmanlık yapmakta, İK ile ilgili blog ve kariyer yönetimi ile ilgili bir kitap yazmaktayım. Şu anda İnsan Kaynakları alanında Interim İnsan Kaynakları Yöneticisi olarak görev yapmaktayım.

Kariyer merkezim:

Kariyer yolu denilince aklınıza neler geliyor, bizimle paylaşabilir misiniz?

Eda Koç

Hayatı planlamak, anlam arayışı, sahip olduğun rollerin içinde sıkışmadan seveceğin ve mutlu olacağın işi yapmak, üzerine de para almak…
Sanıyorum her şey altın tepside sunulmayacak mezun olduktan sonra.

Kariyer merkezim:

Kariyer yoluna yeni başlayanlar için vermek istediğiniz tavsiyeler nelerdir?

Eda Koç

Önce biraz hayal kurmakla başlayın, hayal kurmaya cesaret edin lütfen. Başkalarının içsel motivasyonunuza etki etmelerine izin vermeyin
Mezun oldunuz, belki tatil yaptınız, yavaş yavaş “O” sorumluluklar binmeye başlayacak omuzlarınıza. Memur olmak ya da olmamak, özel sektöre dönelim, işçi olmak ya da girişimci olmak… İşte bütün mesele.

Kariyer merkezim:

Yeni mezunlar iş yaşamlarını neye göre belirlemeliler?

Eda Koç

Mezun olduktan sonra kim olmak istiyorsunuz? İlk soru bu, ne olmak istiyorsun değil, “Kim olmak istiyorsun?”.
Herhangi bir bölümden ve herhangi bir okuldan mezun olmak, bunu yapabilecek kapasiteniz olduğunu gösterir. Eğitim sisteminin zayıf yanlarından biriyle yüzleştiniz sanırım. Sınav sistemleri geçicidir, sizi istediğiniz mesleğe sahip olacağınız bölümlere yönlendirmeyebilir. Okuduğunuz bölümden farklı bir alanda iş yapabilirsiniz.

Kariyer merkezim:

Kim, hangi alanda ne kadar iyi olduğunu nasıl anlamalı?

Eda Koç

Üniversitede olduğunuz dönemdeki başarılarınızı değerlendirin.
Bir grup insan seçin ve kendiniz hakkındaki düşüncelerini paylaşmalarını rica edin, iş hayatında 360 Derece olarak geçen bu kavramı okul hayatınız için kullanın. Bu sayede kendi güçlü yanlarınız ve gelişime açık olan yanlarınız hakkında fikir sahibi olabilirsiniz. Yaş aldıkça bunun farkındalık anı olarak belleğinizde yer aldığını da görebilirsiniz. Geribildirim iş hayatında çok önemlidir, vazgeçilmezdir diye de iddialı bir ifade kullanmak isterim.
İdeal bir günü hayal edin ve tasarlayın, iş hayatınızın nasıl olmasını isterdiniz? 3-6 aylık dönemlerle neyi başarmak ve öğrenmek isterdiniz, kısa vadeli hedefleriniz ne olurdu, hangi uzun dönem hedefe koşmak istersiniz?

Kariyer merkezim:

Son olarak kariyer yolunun başarıya ulaşması yapılması gerekenler nelerdir?

Eda Koç

Adım atın, sosyal çevreniz size iş arama konusunda destek olacak insanlarla dolu olabilir, bunu seslendirin. Annelerin arkadaşlarının gücünü hafife almayın.
Sosyal medya profillerinizi güncelleyin, linkedin profesyonel ağlar arasında oldukça popüler.
Staj yapın, şirket kültürleri hakkında fikir edinebileceğiniz kısa dönemlerden birisidir staj. Dönemsel olarak yapılan işlerle de farklı perspektifler yakalayabilirsiniz.
Siz bir markasınız, benzersizsiniz, sizi diğer insanlardan ayıran yönlerinizi belirleyin. Kalıcı bir izlenim yaratmak için beden dilinizi ve ses tonunuzu doğru kullanmak da rakipleriniz arasında sıyrılmanızı sağlayabilir.
CV’nizi güncelleyin, İK uzmanları tarafından kariyer sitelerinde filtrelemeler yapılır, aday aramalarında güncel CV’ler üst sıralarda yer alır. Staj döneminde edindiğiniz deneyimleri ve iş tanımlarını CV’nize detaylı şekilde yazmanız anahtar sözcük ile CV aramalarında fark edilmenizi sağlar.
İş görüşmesine davet edildiğiniz pozisyonu inceleyin, çalışmak istemeyeceğiniz, size uygun olmayan bir pozisyon için görüşmeye gitmeyin.

Yeteneklerinizi küçümsemeyin.
İçinizdeki çocuksu merak duygusunu kaybetmeyin.

Kariyermerkezim.com:

Kariyermerkezim.com ailesi olarak bu güzel ropörtaj için teşekkür eder, başarılarınızın devamını dileriz.